Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W v Kasiopeji

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Dobře známý tvar písmene W v severním souhvězdí Kasiopeji na této barevné a široké mozaice snímků sleduje pět jasných hvězd. Scéna na nebi v poli bohatém na hvězdy zabírá asi 15 stupňů a jsou v ní temná mračna, jasné mlhoviny a hvězdokupy v Mléčné dráze. Vyniká žlutooranžová alfa hvězda v Kasiopeji Shedar. Žlutý obr je chladnější, než Slunce, má průměr 40 krát větší a je tak svítivý, že jasně září i na pozemské obloze ze vzdálenosti 230 světelných let. Hmotná a rychle rotující hvězda ve středu W, jasná gama Cas, je ve vzdálenosti asi 550 světelných let. Modravá gama Cas je mnohem žhavější než Slunce. Její intenzivní a neviditelné ultrafialové záření ionizuje okolních mezihvězdných mračnech atomy vodíku, takže při rekombinaci atomů s elektrony vzniká červená H-alfa emise. Pozorovatelé v soustavě alfa Centauri by v noci viděli rozpoznatelné obrysy vyznačené jasnými hvězdami v Kasiopeji. Ovšem z jejich perspektivy zhruba 4,3 světelného roku dál od nás by viděli naše Slunce jako šestou jasnou hvězdu v Kasiopeji, která by rozšiřovala tvar písmene už za levým okrajem obrazu.

Štítky: Gama cas, Shedar, Cassiopeia, W, Slunce, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »