Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W v Kasiopeji

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Dobře známý tvar písmene W v severním souhvězdí Kasiopeji na této barevné a široké mozaice snímků sleduje pět jasných hvězd. Scéna na nebi v poli bohatém na hvězdy zabírá asi 15 stupňů a jsou v ní temná mračna, jasné mlhoviny a hvězdokupy v Mléčné dráze. Vyniká žlutooranžová alfa hvězda v Kasiopeji Shedar. Žlutý obr je chladnější, než Slunce, má průměr 40 krát větší a je tak svítivý, že jasně září i na pozemské obloze ze vzdálenosti 230 světelných let. Hmotná a rychle rotující hvězda ve středu W, jasná gama Cas, je ve vzdálenosti asi 550 světelných let. Modravá gama Cas je mnohem žhavější než Slunce. Její intenzivní a neviditelné ultrafialové záření ionizuje okolních mezihvězdných mračnech atomy vodíku, takže při rekombinaci atomů s elektrony vzniká červená H-alfa emise. Pozorovatelé v soustavě alfa Centauri by v noci viděli rozpoznatelné obrysy vyznačené jasnými hvězdami v Kasiopeji. Ovšem z jejich perspektivy zhruba 4,3 světelného roku dál od nás by viděli naše Slunce jako šestou jasnou hvězdu v Kasiopeji, která by rozšiřovala tvar písmene už za levým okrajem obrazu.

Štítky: Gama cas, Shedar, Cassiopeia, W, Slunce, Mouse over


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »