Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W v Kasiopeji

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Dobře známý tvar písmene W v severním souhvězdí Kasiopeji na této barevné a široké mozaice snímků sleduje pět jasných hvězd. Scéna na nebi v poli bohatém na hvězdy zabírá asi 15 stupňů a jsou v ní temná mračna, jasné mlhoviny a hvězdokupy v Mléčné dráze. Vyniká žlutooranžová alfa hvězda v Kasiopeji Shedar. Žlutý obr je chladnější, než Slunce, má průměr 40 krát větší a je tak svítivý, že jasně září i na pozemské obloze ze vzdálenosti 230 světelných let. Hmotná a rychle rotující hvězda ve středu W, jasná gama Cas, je ve vzdálenosti asi 550 světelných let. Modravá gama Cas je mnohem žhavější než Slunce. Její intenzivní a neviditelné ultrafialové záření ionizuje okolních mezihvězdných mračnech atomy vodíku, takže při rekombinaci atomů s elektrony vzniká červená H-alfa emise. Pozorovatelé v soustavě alfa Centauri by v noci viděli rozpoznatelné obrysy vyznačené jasnými hvězdami v Kasiopeji. Ovšem z jejich perspektivy zhruba 4,3 světelného roku dál od nás by viděli naše Slunce jako šestou jasnou hvězdu v Kasiopeji, která by rozšiřovala tvar písmene už za levým okrajem obrazu.

Štítky: Gama cas, Shedar, Cassiopeia, W, Slunce, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »