Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Cas a přátelé

UJznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Gama Cassiopeiae září vysoko na severní podzimní večerní obloze. Ta nejjasnější paprsčitá hvězda v tomto bohatém a barevném hvězdném poli Mléčné dráhy je gama Cas a vyznačuje středový vrchol dvojitého W souhvězdí Kasiopeji. Gama Cas je horká, proměnná a rychle rotující hvězda vzdálená asi 600 světelných let, která ionizuje okolní mezihvězdný materiál včetně jemných emisních a reflekčních mlhovin IC 63 (vlevo) a IC 59. Tyto dvě slabé mlhoviny jsou fyzicky blízko ke gama Cas, od této hvězdy je dělí jenom několik světelných let. Tento dobře komponovaný širokoúhlý pohled na tuto oblast na obloze zabírá skoro 2 stupně.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ic59, Ic63, Gamma cassiopeiae


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »