Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Cas a přátelé

UJznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Gama Cassiopeiae září vysoko na severní podzimní večerní obloze. Ta nejjasnější paprsčitá hvězda v tomto bohatém a barevném hvězdném poli Mléčné dráhy je gama Cas a vyznačuje středový vrchol dvojitého W souhvězdí Kasiopeji. Gama Cas je horká, proměnná a rychle rotující hvězda vzdálená asi 600 světelných let, která ionizuje okolní mezihvězdný materiál včetně jemných emisních a reflekčních mlhovin IC 63 (vlevo) a IC 59. Tyto dvě slabé mlhoviny jsou fyzicky blízko ke gama Cas, od této hvězdy je dělí jenom několik světelných let. Tento dobře komponovaný širokoúhlý pohled na tuto oblast na obloze zabírá skoro 2 stupně.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ic59, Ic63, Gamma cassiopeiae


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »