Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný rovnodenní západ slunce

Uznání a copyright: Roland Christen

Co je to na konci této cesty? Slunce. Mnoho (amerických) měst má cesty od východu na západ a tak dva dny v roce Slunce vychází a zapadá přesně uprostřed. Dnes je jeden takový den rovnodennosti. Nejenom, že se dnes rovná délka dne a noci (equinox), ale je to také den, kdy Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě. Zde je vidět cesta na severozápadě státu Illinois v USA, která probíhá přibližně od východu na západ. Snímek byl pořízen dnes před rokem při rovnodennosti v březnu 2015 a ukazuje Slunce dole na cestě při západu. Březnová rovnodenost se v mnoha kulturách považuje za začátek ročního období, typicky jara na severní polokouli a podzimu na jižní polokouli Země. Probíhá vaše oblíbená ulice také od východu na západ? Dnes večer to při západu můžete mrknutím oka zjistit.

Kvíz (opravdu těžký): Která cesta je na obrázku?

Štítky: Západ slunce, Rovnodennost, Road


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »