Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný rovnodenní západ slunce

Uznání a copyright: Roland Christen

Co je to na konci této cesty? Slunce. Mnoho (amerických) měst má cesty od východu na západ a tak dva dny v roce Slunce vychází a zapadá přesně uprostřed. Dnes je jeden takový den rovnodennosti. Nejenom, že se dnes rovná délka dne a noci (equinox), ale je to také den, kdy Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě. Zde je vidět cesta na severozápadě státu Illinois v USA, která probíhá přibližně od východu na západ. Snímek byl pořízen dnes před rokem při rovnodennosti v březnu 2015 a ukazuje Slunce dole na cestě při západu. Březnová rovnodenost se v mnoha kulturách považuje za začátek ročního období, typicky jara na severní polokouli a podzimu na jižní polokouli Země. Probíhá vaše oblíbená ulice také od východu na západ? Dnes večer to při západu můžete mrknutím oka zjistit.

Kvíz (opravdu těžký): Která cesta je na obrázku?

Štítky: Západ slunce, Rovnodennost, Road


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »