Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný rovnodenní západ slunce

Uznání a copyright: Roland Christen

Co je to na konci této cesty? Slunce. Mnoho (amerických) měst má cesty od východu na západ a tak dva dny v roce Slunce vychází a zapadá přesně uprostřed. Dnes je jeden takový den rovnodennosti. Nejenom, že se dnes rovná délka dne a noci (equinox), ale je to také den, kdy Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě. Zde je vidět cesta na severozápadě státu Illinois v USA, která probíhá přibližně od východu na západ. Snímek byl pořízen dnes před rokem při rovnodennosti v březnu 2015 a ukazuje Slunce dole na cestě při západu. Březnová rovnodenost se v mnoha kulturách považuje za začátek ročního období, typicky jara na severní polokouli a podzimu na jižní polokouli Země. Probíhá vaše oblíbená ulice také od východu na západ? Dnes večer to při západu můžete mrknutím oka zjistit.

Kvíz (opravdu těžký): Která cesta je na obrázku?

Štítky: Západ slunce, Rovnodennost, Road


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)_1

Pořízeno 10.7.2020 ve 02:20 SELČ

Další informace »