Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aljašské falešné měsíce

Uznání a copyright: Sebastian Saarloos

Co se to děje na obloze? Světlo Měsíce ozařuje zasněženou scénu s noční krajinou a nebem, která byla zachycena v lednu 2013 z Lower Miller Creek na Aljašce v USA. Nad hornatým západním obzorem je přeexponovaný Měsíc v první čtvrti obklopený ledovým halo, které vlevo a vpravo lemují falešné měsíce. Jedná se o světelný úkaz zvaný paraselenae (množné číslo). Paraselene je analogickým úkazem k falešnému slunci neboli parhelionu, který vzniká měsíčním světlem lámaným tenkými šestibokými destičkovými ledovými krystaly ve vysokých mracích cirrus. Vzhled paraselenae určuje geometrie krystalů, takže jsou vidět v úhlu 22 stupňů nebo více od Měsíce. Paraselenae, tedy falešné měsíce, jsou ve srovnání s jasným kotoučem Měsíce slabé a dají snadněji uvidět, když je Měsíc nízko nad obzorem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Falešné měsíce, Ledové krystaly, Alaska


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »