Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aljašské falešné měsíce

Uznání a copyright: Sebastian Saarloos

Co se to děje na obloze? Světlo Měsíce ozařuje zasněženou scénu s noční krajinou a nebem, která byla zachycena v lednu 2013 z Lower Miller Creek na Aljašce v USA. Nad hornatým západním obzorem je přeexponovaný Měsíc v první čtvrti obklopený ledovým halo, které vlevo a vpravo lemují falešné měsíce. Jedná se o světelný úkaz zvaný paraselenae (množné číslo). Paraselene je analogickým úkazem k falešnému slunci neboli parhelionu, který vzniká měsíčním světlem lámaným tenkými šestibokými destičkovými ledovými krystaly ve vysokých mracích cirrus. Vzhled paraselenae určuje geometrie krystalů, takže jsou vidět v úhlu 22 stupňů nebo více od Měsíce. Paraselenae, tedy falešné měsíce, jsou ve srovnání s jasným kotoučem Měsíce slabé a dají snadněji uvidět, když je Měsíc nízko nad obzorem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Falešné měsíce, Ledové krystaly, Alaska


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »