Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhové světélkování vzduchu nad Azorami

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN); Rollover Annotation: Judy Schmidt

Proč celá obloha září jako obrovská opakující se duha? Světélkování vzduchu. Vzduch nyní vždycky světélkuje, ale je obtížné to vidět. Porucha, jako je blížící se bouře, může způsobit znatelné vlnění v zemské atmosféře. Tyto atmosférické hustotní gravitační vlny jsou oscilacemi vzduchu, které jsou analogické s těmi, které vznikají při vhození kamene do klidné vody. Dlouhotrvající expozice téměř vertikálních stěn světélkujícího vzduchu učinily zvlněné struktury lépe viditelné. Ovšem odkud se vzaly ty barvy? Temně červená pochází zřejmě od molekul OH asi 87 kilometrů vysoko, které excituje ultrafialové záření ze Slunce. Oranžové a zelené světélkování vzduchu způsobují nejspíš atomy sodíku a kyslíku, které jsou o něco výše. Snímek, na který se díváte, byl pořízen při výstupu na Mount Pico na portugalských Azorách. Světla na zemi pocházejí z ostrova Faial v Atlantickém oceánu. Na nádherné obloze, která je vidět přes pásovité světélkování vzduchu, středem probíhá centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha a vlevo nahoře je vidět Galaxie v Andromedě, neboli M31.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Azory, Světélkování vzduchu, Colorful, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »