Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost plus 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka při jarní a podzimní rovnodennosti Slunce vychází na východě. Fotograf Joe Orman ve snaze o zřetelnou demonstraci tohoto nebeského uspořádání pořídil tento inspirativní snímek Slunce, jak vychází přímo nad kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně v USA, který má východozápadní orientaci. Ovšem k vyfotografování tohoto úderného pohledu z roku 2001 počkal ještě jeden den po severní jarní rovnodenosti. Proč Slunce vycházelo přesně na východě až jeden den po rovnodenosti? V šířce města Tempe Slunce vychází pod úhlem a stoupá nad obzor k jihu. Jelikož skutečný obzor zakrývají vzdálené hory, tak když se vyhoupne nad vrcholky hor, tak se už trochu posune k jihu. Čekání o 24 hodin Slunci umožnilo vyjít trochu severněji od východu a po oblouku vystoupat přímo na východ pro tuto fotografii. Dnes je další takový den rovnodenosti +1, jelikož Slunce překročilo nebeský rovník už včera v 17:32 světového času (Universal Time).

Štítky: Východ slunce, Rovnodennost, Mountain


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »