Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Ahuna Mons

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Nasaďte si červenomodré brýle a podívejte se na tajemnou horu Ahuna Mons na Cereře. Perspektivní 3D anaglyfický pohled je tvořen mozaikou snímků pořízených v prosinci 2015 kosmickou sondou Dawn z nízké mapovací dráhy ve výši asi 385 kilometrů nad povrchem této trpasličí planety. Pozoruhodný kopulovitý útvar Ahuna Mons na Ceres má příkré, hladké strany, základnu o průměru asi 20 kilometrů a zploštělý vrchol, který se zvedá zhruba do výše 4 kilometrů. Velikostí se tato hora podobá horám na Zemi, ovšem žádný další povrchový útvar na Ceres není tak vysoký a tak dobře definovaný. Není známo, jaký proces vytvořil osamělou horu Ahuna Mons, ani zda se materiál jasných pruhů na její nejstrmější straně shoduje s materiálem zodpovědným za slavné jasné skvrny na Ceres.

Štítky: Stereo, Anaglyph, Ahuna mons, Ceres, Dawn


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »