Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Ahuna Mons

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Nasaďte si červenomodré brýle a podívejte se na tajemnou horu Ahuna Mons na Cereře. Perspektivní 3D anaglyfický pohled je tvořen mozaikou snímků pořízených v prosinci 2015 kosmickou sondou Dawn z nízké mapovací dráhy ve výši asi 385 kilometrů nad povrchem této trpasličí planety. Pozoruhodný kopulovitý útvar Ahuna Mons na Ceres má příkré, hladké strany, základnu o průměru asi 20 kilometrů a zploštělý vrchol, který se zvedá zhruba do výše 4 kilometrů. Velikostí se tato hora podobá horám na Zemi, ovšem žádný další povrchový útvar na Ceres není tak vysoký a tak dobře definovaný. Není známo, jaký proces vytvořil osamělou horu Ahuna Mons, ani zda se materiál jasných pruhů na její nejstrmější straně shoduje s materiálem zodpovědným za slavné jasné skvrny na Ceres.

Štítky: Stereo, Anaglyph, Ahuna mons, Ceres, Dawn


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »