Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Ahuna Mons

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Nasaďte si červenomodré brýle a podívejte se na tajemnou horu Ahuna Mons na Cereře. Perspektivní 3D anaglyfický pohled je tvořen mozaikou snímků pořízených v prosinci 2015 kosmickou sondou Dawn z nízké mapovací dráhy ve výši asi 385 kilometrů nad povrchem této trpasličí planety. Pozoruhodný kopulovitý útvar Ahuna Mons na Ceres má příkré, hladké strany, základnu o průměru asi 20 kilometrů a zploštělý vrchol, který se zvedá zhruba do výše 4 kilometrů. Velikostí se tato hora podobá horám na Zemi, ovšem žádný další povrchový útvar na Ceres není tak vysoký a tak dobře definovaný. Není známo, jaký proces vytvořil osamělou horu Ahuna Mons, ani zda se materiál jasných pruhů na její nejstrmější straně shoduje s materiálem zodpovědným za slavné jasné skvrny na Ceres.

Štítky: Stereo, Anaglyph, Ahuna mons, Ceres, Dawn


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »