Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průzračný sen

Uznání a copyright: Arnar Kristjansson; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Je to opravdový svět? Nebo je to pouhá fantazie? Skutečnost začala snem, snem, že nádherný vodopád Seljarlandsfoss na jižním Islandu by se dal vyfotografovat s oblohou s polární září v pozadí. Po slibné předpovědi kosmického počasí se vizionářský astrofotograf se svou partnerkou záhy pustili do akce. Po příjezdu na místo vznikl snímek pozadí s oblohou doplněnou o pěknou zelenou polární záři, což se ukázalo být tou snadnou částí. Mnohem obtížnější bylo udělat snímek samotného vodopádu, jelikož kapičky mlhy neustále rosily objektiv! Easy come, easy go, asi 100 krát se někdo musel ve studené noci přes kluzké kameny vrátit zpátky ke kameře, podívat se na poslední expozici, utřít objektiv a nastavit kameru na další pokus. Později se nejlepší snímky oblohy a krajiny digitálně zkombinovaly. Na obloze jsou vidět četné hvězdy severní oblohy, dokonce i přes polární záři. Na konečný název (Lucid Dreaming - přeloženo Průzračný sen, pozn. překl.), který pochází od astrofotografa, měla vliv snová kvalita výsledného obrazu, spolu s vědomím, že některé věci opravdu stojí za to, aby se sen stal skutečností.

Štítky: Polární záře, Waterfall, Iceland, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »