Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cancri 55 e: Klimatické vzorce světa lávy

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Proč byste se měli snažit navštívit super-zemi Cancri 55 e? Její extrémně horké klima by vás mohlo odrazovat, jelikož se tam rána mohou přinášet čerstvé lávové toky. Planeta Cancri 55 e byla objevena v roce 2004, má dvonásobný průměr Země a asi destinásobnou hmotu. Planeta obíhá 40 světelných let vzdálenou, Slunci podobnou hvězdu dobře uvnitř dráhy Merkuru, což je tak blízko, že je slapově vázaná, tedy vždycky přivrací stejnou stranu, podobně jako to činí Měsíc na své dráze kolem Země. Astronomové nedávno změřili změny teploty na této exoplanetě s využitím infračervených pozorování Spitzerova kosmického dalekohledu. Na základě těchto pozorování a kvalifikovaných odhadů mohl umělec vytvořit video, jak by mohla vypadat Cancri 55 e za jednoho oběhu. Planeta je vyobrazena v plné fázi, když je plně osvětlena a ve fázi novu (temné), když prochází kolem spojnice se Zemí. Červené pásy na Cancri 55 e ilustrují pásy lávy, která by mohla na planetě téct. Nedávné určení hustoty pro 55 Cancri e ukázalo, že tato exoplaneta není tvořena převážně kyslíkem, jako je tomu u vnitřních planet naší Sluneční soustavy, ale spíše uhlíkem. Jedním z důvodu návštěvy Cancri 55 e by mohlo být studium jejího jádra, protože velký vnitřní tlak planety by mohl být dostatečný na to, aby z uhlíku vznikl jeden obrovský diamant.

Novinka pro programátory: NASA Open API for APOD.

Štítky: Spitzer space telescope, Cancri 55 e, Láva, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »