Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cancri 55 e: Klimatické vzorce světa lávy

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Proč byste se měli snažit navštívit super-zemi Cancri 55 e? Její extrémně horké klima by vás mohlo odrazovat, jelikož se tam rána mohou přinášet čerstvé lávové toky. Planeta Cancri 55 e byla objevena v roce 2004, má dvonásobný průměr Země a asi destinásobnou hmotu. Planeta obíhá 40 světelných let vzdálenou, Slunci podobnou hvězdu dobře uvnitř dráhy Merkuru, což je tak blízko, že je slapově vázaná, tedy vždycky přivrací stejnou stranu, podobně jako to činí Měsíc na své dráze kolem Země. Astronomové nedávno změřili změny teploty na této exoplanetě s využitím infračervených pozorování Spitzerova kosmického dalekohledu. Na základě těchto pozorování a kvalifikovaných odhadů mohl umělec vytvořit video, jak by mohla vypadat Cancri 55 e za jednoho oběhu. Planeta je vyobrazena v plné fázi, když je plně osvětlena a ve fázi novu (temné), když prochází kolem spojnice se Zemí. Červené pásy na Cancri 55 e ilustrují pásy lávy, která by mohla na planetě téct. Nedávné určení hustoty pro 55 Cancri e ukázalo, že tato exoplaneta není tvořena převážně kyslíkem, jako je tomu u vnitřních planet naší Sluneční soustavy, ale spíše uhlíkem. Jedním z důvodu návštěvy Cancri 55 e by mohlo být studium jejího jádra, protože velký vnitřní tlak planety by mohl být dostatečný na to, aby z uhlíku vznikl jeden obrovský diamant.

Novinka pro programátory: NASA Open API for APOD.

Štítky: Spitzer space telescope, Cancri 55 e, Láva, Video


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »