Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvedání zrcadla Webbova dalekohledu po montáži

Uznání: NASA's GSFC, Francis Reddy, Syneren Technologies

Hubble je překonán, přichází Kosmický dalekohled Jamese Webba (James Webb Space Telescope - JWST). JWST slibuje být novým nejsilnějším dalekohledem ve vesmíru. Minulý měsíc bylo odhaleno pozlacené primární zrcadlo JSWT z 18 segmentů. Na zrychleném videu nahoře z minulého týdne je vidět, jak se zrcadlo o průměru 6,5 metrů zvedá do svislé polohy. Dramatická 30 sekundová sekvence ukazuje inženýry NASA, kteří sledují test, při kterém se světla v místnosti krátce zatřpytila od vysoce odrazivého povrchu zrcadla. Beryliová zrcadla jsou potažena tenkým filmem zlata, aby více odrážela infračervené světlo. K vědeckým cílům JWST patří studium dějů v raném vesmíru a vlastnosti planet, které obíhají kolem blízkých hvězd. Vzhledem ke své velikosti bude zrcadlo při startu složené, a pokud vše půjde podle plánu, tak se ve vesmíru zase zase rozloží. JWST je spojeným úsilím kosmických agentur USA, Evropy a Kanady a podle současných plánů má odstartovat koncem roku 2018.

Vysílání NASA: Dnešní přechod Merkuru přes Slunce.

Štítky: Jwst, Kosmický dalekohled, Primární zrcadlo, Video


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »