Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Pokud se podíváte blíže, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Slunce obvykle zatmívá pozemský Měsíc. Tentokrát ale přišla na řadu planeta Merkur. Podobně, jako se před slunečním zatměním přibližuje nov Měsíce, tak i fáze Merkuru se stává setrvale tenčím srpkem, jak se planeta blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesla na nulu a tmavá skvrna Merkuru přešla před naší mateřskou hvězdou. Tato situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Merkurem s neobyčejně velkým prstencem ohně. Země se zpoza plání posetých krátery na noční straně Merkuru jeví ve své plné fázi. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se o pár hodin později zase objevila fáze s nepatrným srpkem. To bylo před deseti lety a příští zatmění Slunce Merkurem bude zítra.

Vysílání NASA: Zítřejší přechod Merkuru přes Slunce

Štítky: Merkur, Přechod, Slunce


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »