Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Pokud se podíváte blíže, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Slunce obvykle zatmívá pozemský Měsíc. Tentokrát ale přišla na řadu planeta Merkur. Podobně, jako se před slunečním zatměním přibližuje nov Měsíce, tak i fáze Merkuru se stává setrvale tenčím srpkem, jak se planeta blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesla na nulu a tmavá skvrna Merkuru přešla před naší mateřskou hvězdou. Tato situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Merkurem s neobyčejně velkým prstencem ohně. Země se zpoza plání posetých krátery na noční straně Merkuru jeví ve své plné fázi. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se o pár hodin později zase objevila fáze s nepatrným srpkem. To bylo před deseti lety a příští zatmění Slunce Merkurem bude zítra.

Vysílání NASA: Zítřejší přechod Merkuru přes Slunce

Štítky: Merkur, Přechod, Slunce


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »