Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Pokud se podíváte blíže, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Slunce obvykle zatmívá pozemský Měsíc. Tentokrát ale přišla na řadu planeta Merkur. Podobně, jako se před slunečním zatměním přibližuje nov Měsíce, tak i fáze Merkuru se stává setrvale tenčím srpkem, jak se planeta blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesla na nulu a tmavá skvrna Merkuru přešla před naší mateřskou hvězdou. Tato situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Merkurem s neobyčejně velkým prstencem ohně. Země se zpoza plání posetých krátery na noční straně Merkuru jeví ve své plné fázi. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se o pár hodin později zase objevila fáze s nepatrným srpkem. To bylo před deseti lety a příští zatmění Slunce Merkurem bude zítra.

Vysílání NASA: Zítřejší přechod Merkuru přes Slunce

Štítky: Merkur, Přechod, Slunce


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 38P/Stephan-Oterma

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.2 magnitudy se nacházela v souhvězdí Blíženců. Po obloze se pohybovala rychlostí 1.39 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.837 au od Země a 1.591 au od Slunce.

Další informace »