Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Pokud se podíváte blíže, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Slunce obvykle zatmívá pozemský Měsíc. Tentokrát ale přišla na řadu planeta Merkur. Podobně, jako se před slunečním zatměním přibližuje nov Měsíce, tak i fáze Merkuru se stává setrvale tenčím srpkem, jak se planeta blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesla na nulu a tmavá skvrna Merkuru přešla před naší mateřskou hvězdou. Tato situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Merkurem s neobyčejně velkým prstencem ohně. Země se zpoza plání posetých krátery na noční straně Merkuru jeví ve své plné fázi. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se o pár hodin později zase objevila fáze s nepatrným srpkem. To bylo před deseti lety a příští zatmění Slunce Merkurem bude zítra.

Vysílání NASA: Zítřejší přechod Merkuru přes Slunce

Štítky: Merkur, Přechod, Slunce


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »