Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozorování Merkura

Credit: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Můžete rozeznat planetu? Maličký disk Merkura, nejvnitřnější planety Sluneční soustavy, strávil 7. května 2003 kolem pěti hodin přechodem přes obrovský sluneční disk, jak bylo vidět z nejbližšího okolí planety Země. Slunce bylo nad obzorem v průběhu celého přechodu pro pozorovatele v Evropě, Africe, Asii nebo Austrálii a horizont nebyl samozřejmě problémem pro Slunce sledující družici SOHO. Merkur, viditelný jako tmavá skvrna, postupuje na těchto čtyřech snímcích pocházejících z kamery pro extrémní ultrafialové světlo umístněné na družici SOHO zleva doprava (od horního ke spodnímu obrázku). Falešné barvy jednotlivých obrazů odpovídají různým vlnovým délkám v extrémní ultrafialové oblasti spektra, které zvýrazňují oblasti nad viditelným povrchem Slunce. Toto byl první ze 14 transitů Merkura, které nastanou v průběhu 21. století, ale následujícím podobným případem bude mnohem vzácnější přechod Venuše toto úterý. Potřebujete pomoci při rozpoznání Merkura? Prostě klikněte na snímek.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »