Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři světy u TRAPPIST 1

Uznání ilustrace: ESO / M. Kornmesser

Kolem ultrachladného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají ve vzdálenosti zhruba 40 světelných let tři nově nalezené světy. Jejich tranzity byly poprvé detekovány belgickým robotickým dalekohledem TRAPPIST (TRAnsiting Planets and Planetesimals Small Telescope) na observatoři ESO La Silla v Chile. Všechny tyto nově objevené exoplanety se velikostí podobají Zemi. Jelikož obíhají blízko své slabé malé hvězdy, tak by mohly mít oblasti, kde by povrchová teplota umožňovala přítomnost kapalné vody, což je klíčová složka pro život. Jejich vzrušující blízkost k Zemi z nich činí prvotřídní kandidáty pro budoucí teleskopická zkoumání atmosfér potenciálně obyvatelných planet. Na této umělecké představě imaginární scény u obzoru vnější planety soustavy jsou vidět všechny tři světy. Vnitřní planeta právě přechází slabou, červenou, mateřskou hvězdu velikosti Jupiteru.

Štítky: Trappist-1, Exoplanet, Habitable, Přechod


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »