Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři světy u TRAPPIST 1

Uznání ilustrace: ESO / M. Kornmesser

Kolem ultrachladného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají ve vzdálenosti zhruba 40 světelných let tři nově nalezené světy. Jejich tranzity byly poprvé detekovány belgickým robotickým dalekohledem TRAPPIST (TRAnsiting Planets and Planetesimals Small Telescope) na observatoři ESO La Silla v Chile. Všechny tyto nově objevené exoplanety se velikostí podobají Zemi. Jelikož obíhají blízko své slabé malé hvězdy, tak by mohly mít oblasti, kde by povrchová teplota umožňovala přítomnost kapalné vody, což je klíčová složka pro život. Jejich vzrušující blízkost k Zemi z nich činí prvotřídní kandidáty pro budoucí teleskopická zkoumání atmosfér potenciálně obyvatelných planet. Na této umělecké představě imaginární scény u obzoru vnější planety soustavy jsou vidět všechny tři světy. Vnitřní planeta právě přechází slabou, červenou, mateřskou hvězdu velikosti Jupiteru.

Štítky: Trappist-1, Exoplanet, Habitable, Přechod


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »