Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři světy u TRAPPIST 1

Uznání ilustrace: ESO / M. Kornmesser

Kolem ultrachladného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají ve vzdálenosti zhruba 40 světelných let tři nově nalezené světy. Jejich tranzity byly poprvé detekovány belgickým robotickým dalekohledem TRAPPIST (TRAnsiting Planets and Planetesimals Small Telescope) na observatoři ESO La Silla v Chile. Všechny tyto nově objevené exoplanety se velikostí podobají Zemi. Jelikož obíhají blízko své slabé malé hvězdy, tak by mohly mít oblasti, kde by povrchová teplota umožňovala přítomnost kapalné vody, což je klíčová složka pro život. Jejich vzrušující blízkost k Zemi z nich činí prvotřídní kandidáty pro budoucí teleskopická zkoumání atmosfér potenciálně obyvatelných planet. Na této umělecké představě imaginární scény u obzoru vnější planety soustavy jsou vidět všechny tři světy. Vnitřní planeta právě přechází slabou, červenou, mateřskou hvězdu velikosti Jupiteru.

Štítky: Trappist-1, Exoplanet, Habitable, Přechod


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »