Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři světy u TRAPPIST 1

Uznání ilustrace: ESO / M. Kornmesser

Kolem ultrachladného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají ve vzdálenosti zhruba 40 světelných let tři nově nalezené světy. Jejich tranzity byly poprvé detekovány belgickým robotickým dalekohledem TRAPPIST (TRAnsiting Planets and Planetesimals Small Telescope) na observatoři ESO La Silla v Chile. Všechny tyto nově objevené exoplanety se velikostí podobají Zemi. Jelikož obíhají blízko své slabé malé hvězdy, tak by mohly mít oblasti, kde by povrchová teplota umožňovala přítomnost kapalné vody, což je klíčová složka pro život. Jejich vzrušující blízkost k Zemi z nich činí prvotřídní kandidáty pro budoucí teleskopická zkoumání atmosfér potenciálně obyvatelných planet. Na této umělecké představě imaginární scény u obzoru vnější planety soustavy jsou vidět všechny tři světy. Vnitřní planeta právě přechází slabou, červenou, mateřskou hvězdu velikosti Jupiteru.

Štítky: Trappist-1, Exoplanet, Habitable, Přechod


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »