Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur: Inferno pokryté krátery

Uznání: Mariner 10, NASA

Povrch Merkuru se podobá našemu Měsíci. Oba se skládají z hornin a jsou hustě pokryty krátery. Merkur má průměr asi 4800 km, zatímco průměr Měsíce je o něco menší než asi 3500 km (pro srovnání, Země má průměr asi 12700 km). Merkur je ale v mnoha směrech jedinečný. Merkur je nejbližší planetou ke Slunci, obíhá asi v jedné třetině poloměru oběžné dráhy Země. Jak se Merkur pomalu otáčí, tak se jeho povrchová teplota mění od nesnesitelné zimy -180 stupňů Celsia k nesnesitelnému vedru 400 stupňů Celsia. Místo nejblíže ke Slunci na dráze Merkura se každý oběh mírně mění a tuto skutečnost využil Albert Einstein, aby pomohl ověřit správnost jeho, tehdy nově objevené teorie gravitace: obecné relativity. Snímek nahoře pořídila zatím jediná sonda, která kdy prolétla kolem Merkura: Mariner 10 v roce 1974. Minulý měsíc byla k Merkuru vypuštěna nová sonda Messenger, která má vstoupit na oběžnou dráhu nejvnitřnější planety sluneční soustavy v roce 2011.

Štítky: Merkur, Krátery, Mariner 10


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »