Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř detektoru antineutrin Daya Bay

Uznání a copyright: DOE, Berkeley Lab - Roy Kaltschmidt, photographer

Proč je ve vesmíru více hmoty než antihmoty? Ministerstva energetiky v Číně a v USA spolu vytvořily Daya Bay Reactor Neutrino Experiment, aby pomohly osvětlit tuto stránku základní fyziky. Experiment se nachází pod tlustou vrstvou horniny asi 50 kilometrů severovýchodně od Hong Kongu v Číně, a osm Daya Bay detektorů sleduje antineutrina emitovaná šesti jadernými reaktory v okolí. Kamera se zde dívá podél jednoho z Daya Bay detektorů, kde jsou vidět snímače fotonů, které detekují slabé světlo emitované interakcí antineutrin s kapalinou v detektoru. První výsledky ukazují nečekaně vysoký poměr přeměny jednoho typu neutrina na jiné, a pokud se tento poměr potvrdí, tak by z toho mohla vyplývat existence doposud nedetekovaného typu neutrina, a též změna chápání reakcí fundamentálních částic, která nastala několik prvních sekund pod Velkém třesku.

Astrofyzici: Prohlédněte se 1250+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Neutrina, Daya Bay, Antimatter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »