Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř detektoru antineutrin Daya Bay

Uznání a copyright: DOE, Berkeley Lab - Roy Kaltschmidt, photographer

Proč je ve vesmíru více hmoty než antihmoty? Ministerstva energetiky v Číně a v USA spolu vytvořily Daya Bay Reactor Neutrino Experiment, aby pomohly osvětlit tuto stránku základní fyziky. Experiment se nachází pod tlustou vrstvou horniny asi 50 kilometrů severovýchodně od Hong Kongu v Číně, a osm Daya Bay detektorů sleduje antineutrina emitovaná šesti jadernými reaktory v okolí. Kamera se zde dívá podél jednoho z Daya Bay detektorů, kde jsou vidět snímače fotonů, které detekují slabé světlo emitované interakcí antineutrin s kapalinou v detektoru. První výsledky ukazují nečekaně vysoký poměr přeměny jednoho typu neutrina na jiné, a pokud se tento poměr potvrdí, tak by z toho mohla vyplývat existence doposud nedetekovaného typu neutrina, a též změna chápání reakcí fundamentálních částic, která nastala několik prvních sekund pod Velkém třesku.

Astrofyzici: Prohlédněte se 1250+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Neutrina, Daya Bay, Antimatter


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »