Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Orionis: Střet kosmických větrů

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), C. R. O'Dell(Vanderbilt U.), NASA

Jak vznikl tento velký oblouk ve vesmíru? Tato vznešená, obloukovitá struktura je ve skutečnosti asi půl světelného roku velká rázová vlna, která vznikla při srážce větru z mladé hvězdy LL Orionis s proudem v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je stále ještě ve formativním období, ale už se vzdálila z hvězdné porodnice v Orionu a vytváří hvězdný vítr, který je mnohem více energetický, než vítr z našeho vlastního Slunce. Jakmile rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího se plynu, tak vzniká rázová vlna, analogicky s rázovou vlnou kolem lodě, která pluje po vodě, nebo kolem letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Pomalejší plyn vytéká z horké centrální hvězdokupy Trapéz v Mlhovině v Orionu, která se nachází už za dolním pravým okrajem tohoto obrázku. Rázová vlna kolem hvězdy LL Ori má ve třech rozměrech tvar jako mísa, která je nejjasnější při pohledu na její "dolní" okraj. Komplex hvězdné porodnice v Orionu ukazuje četné podobné tokové tvary, které souvisí se vznikem hvězd, včetně rázové vlny kolem slabé hvězdy vpravo nahoře. Část mozaiky, která pokrývá Velkou mlhovinu v Orionu na tomto barevném kompozitu, pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: LL Ori, Rázová vlna, Interstellar gas


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »