Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Orionis: Střet kosmických větrů

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), C. R. O'Dell(Vanderbilt U.), NASA

Jak vznikl tento velký oblouk ve vesmíru? Tato vznešená, obloukovitá struktura je ve skutečnosti asi půl světelného roku velká rázová vlna, která vznikla při srážce větru z mladé hvězdy LL Orionis s proudem v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je stále ještě ve formativním období, ale už se vzdálila z hvězdné porodnice v Orionu a vytváří hvězdný vítr, který je mnohem více energetický, než vítr z našeho vlastního Slunce. Jakmile rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího se plynu, tak vzniká rázová vlna, analogicky s rázovou vlnou kolem lodě, která pluje po vodě, nebo kolem letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Pomalejší plyn vytéká z horké centrální hvězdokupy Trapéz v Mlhovině v Orionu, která se nachází už za dolním pravým okrajem tohoto obrázku. Rázová vlna kolem hvězdy LL Ori má ve třech rozměrech tvar jako mísa, která je nejjasnější při pohledu na její "dolní" okraj. Komplex hvězdné porodnice v Orionu ukazuje četné podobné tokové tvary, které souvisí se vznikem hvězd, včetně rázové vlny kolem slabé hvězdy vpravo nahoře. Část mozaiky, která pokrývá Velkou mlhovinu v Orionu na tomto barevném kompozitu, pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: LL Ori, Rázová vlna, Interstellar gas


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »