Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Orionis: Střet kosmických větrů

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), C. R. O'Dell(Vanderbilt U.), NASA

Jak vznikl tento velký oblouk ve vesmíru? Tato vznešená, obloukovitá struktura je ve skutečnosti asi půl světelného roku velká rázová vlna, která vznikla při srážce větru z mladé hvězdy LL Orionis s proudem v Mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je stále ještě ve formativním období, ale už se vzdálila z hvězdné porodnice v Orionu a vytváří hvězdný vítr, který je mnohem více energetický, než vítr z našeho vlastního Slunce. Jakmile rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího se plynu, tak vzniká rázová vlna, analogicky s rázovou vlnou kolem lodě, která pluje po vodě, nebo kolem letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Pomalejší plyn vytéká z horké centrální hvězdokupy Trapéz v Mlhovině v Orionu, která se nachází už za dolním pravým okrajem tohoto obrázku. Rázová vlna kolem hvězdy LL Ori má ve třech rozměrech tvar jako mísa, která je nejjasnější při pohledu na její "dolní" okraj. Komplex hvězdné porodnice v Orionu ukazuje četné podobné tokové tvary, které souvisí se vznikem hvězd, včetně rázové vlny kolem slabé hvězdy vpravo nahoře. Část mozaiky, která pokrývá Velkou mlhovinu v Orionu na tomto barevném kompozitu, pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: LL Ori, Rázová vlna, Interstellar gas


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »