Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Španělskými vrcholy

Uznání a copyright: Martin Pugh

To není blesk, který by uhodil mezi horami. Ten diagonální pás je ve skutečnosti centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy a ty dva vrcholy se nazývají Spanish Peaks, Španělské vrcholy, ale nachází se v Koloradu v USA. Ačkoliv se každý Španělský vrchol skládá z trochu jiného typu hornin, tak oba jsou staré přibližně 25 miliónů let. Tento poklidný a oduchovnělý kompozit byl pečlivě vytvořen spojením série snímků, které byly pořízeny ze stejného místa za jednu noc počátkem minulého měsíce. Z první série expozic bylo vystavěno pozadí oblohy s skvělými podrobnostmi v Mléčné dráze s prachovými pásy i s velkou barevnou oblastí kolem hvězdy Rho Ophiuchus vpravo od středu. Jeden ze snímků oblohy byl ovšem pořízen s využitím mlhového filtru, takže jasnější hvězdy se jeví větší a tudíž výraznější. Navíc jsou přímo nad vrcholy vidět planety Mars a Saturn a spolu s jasnou oranžovou hvězdou Antares tvoří trojúhelník. Později tu stejnou noc Měsíc po svém východu přirozeně osvětlil sněhem pokryté vrcholky hor.

Štítky: Mléčná dráha, Španělské vrcholy, Rho Ophiuchus


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »