Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Valles Marineris: Velký kaňon na Marsu

Uznání: Viking Project, USGS, NASA

Mars bude na pozemské obloze v následujících dnech pěkně vidět, ale ne tak krásný, jako zde. Pro pořízení tak úžasného pohledu musela kosmická sonda k rudé planetě přiletět. Středem snímku probíhá jeden z největších kaňonů ve Sluneční soustavě. Toto velké údolí se nazývá Valles Marineris, táhne se v délce přes 3000 kilometrů, má šířku až 600 kilometrů a zařezává se až 8 kilometrů hluboko. Pro srovnání, pozemský Velký kaňon v Arizoně v USA je dlouhý 800 kilometrů, široký 30 kilometrů a je 1,8 kilometru hluboký. Původ Valles Marineris zůstává neznámý, ale přední hypotéza říká, že začal před miliardami let jako prasklina, když se planeta ochlazovala. V kaňonu bylo identifikováno několik geologických procesů. Tato mozaika byla sestavena z více než 100 snímků Marsu, které v letech 1970-tých pořídily Viking Orbitery. Mars a Země zítra projdou po 11 letech k sobě nejblíže, takže rudá planeta bude po západu na jihovýchodě stát za povšimnutí.

Štítky: Mars, Valles Marines, Grand Canyon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »