Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace sledující vývoj galaxií

Uznání videa: Donna Cox (AVL NCSA/U. Illinois) et al., NASA's GSFC, AVL, NCSA

Jak se vesmír vyvinul z tak hladkých začátků? Počítačoví kosmologové a NASA vytvořili toto zrychlené animované video, na kterém je vidět počítačová simulace části vesmíru, aby to pomohli pochopit. Simulace velká 100 miliónů světelných let začíná asi 20 miliónů let po velkém třesku a pokračuje až do současnosti. Po hladkých začátcích gravitace začíná způsobovat shlukování hmoty za vzniku galaxií, které bezprostředně začínají padat jedna na druhou. Mnoho z nich začíná kondenzovat do dlouhých vláken, zatímco jiné se bouřlivě slučují do obřích a horkých galaktických kup. Zkoumání potenciálních vlastností vesmíru v simulacích jako je tato pomohlo při inženýrském návrhu kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST - James Webb Space Telescope), který má být vypuštěn koncem roku 2018.

Štítky: Vesmír, Galaxy formation, Simulace


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »