Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké a hluboké Kočičí oko

Uznání a copyright: Josh Smith

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. Její dobře známé obrysy jsou na tomto působivém širokoúhlém pohledu vidět v jasnější centrální oblasti. Ovšem kompozitní obraz kombinuje mnoho krátkých a dlouhých expozic a ukazuje také extrémně slabé vnější halo. Toto slabé vnější halo měří v odhadované vzdálenosti 3000 světelných let přes 5 světelných let. Planetární mlhoviny se dlouho považovaly za závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Teprve nedávno byla u některých planetárních mlhovin zjištěna hala jako je toto, která nejspíše vznikla z materiálu odvrženého při dřívějších epizodách hvězdného vývoje. Zatímco se předpokládá, že fáze planetární mlhoviny trvá kolem 10 000 let, tak astronomové odhadují věk vnějších filamentárních částí tohoto halo na 50 000 až 90 000 let. Vlevo je asi 50 miliónů světelných let za bdělým okem planetární mlhoviny vidět spirální galaxie NGC 6552.

Štítky: Ngc6543, Cat's eye nebula, Planetární mlhovina, Halo, Background galaxies


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »