Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), též známá jako NGC 3372, se považuje za klenot jižní oblohy, měří přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší Galaxii. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu je i Mlhovina v Lodným kýlu snadno vidět pouhým okem, i když je při vzdálenosti 7500 světelných let 5 krát dál. Tento nádherný teleskopický podrobný snímek ukazuje jemné detaily centrálních zářících filamentů mezihvězdného plynu a neprůhledných mračen kosmického prachu. Zorné pole zabírá přes 50 světelných let. Mlhovina v Lodním kýlu je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně otevřené hvězdokupy Trumpler 14 (níže vpravo od středu) a stále záhadné proměnné hvězdy Eta Carinae, která je více než 100 krát hmotnější, než Slunce. Eta Carinae je ta nejjasnější hvězda, která je vidět právě nad prašnou mlhovinou Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco Eta Carinae samotná může být na pokraji výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky ukazují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu byla učiněnou továrnou na supernovy.

Štítky: Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae, Trumpler 14


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »