Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 5067 v mlhovině Pelikán

Uznání a copyright: Data - Subaru Telescope (NAOJ), R. Colombari, Processing - Roberto Colombari

Výrazná emisní brázda, která je vidět na tomto ostrém a barevném záběru, je katalogizována jako IC 5067. Brázda je součástí větší emisní mlhoviny se zřetelným tvarem, která se populárně nazývá mlhovina Pelikán, měří asi 10 světelných let a sleduje křivku hlavy a krku kosmického pelikána. Pohled ve falešných barvách ukazuje všude přítomnou záři úzkých emisních čar atomů v mlhovině v barevné paletě, kterou zpopularizovaly snímky hvězdotvorných oblastí Hubblovým kosmickým dalekohledem. Ty fantastické, tmavé útvary v zorném poli širokém asi půl stupně jsou mračna chladného plynu a prachu opracovaná větry a zářením ze žhavých, hmotných hvězd. Podrobné snímky některých opracovaných mračen vykazují zřetelné známky nově vznikajících hvězd. Mlhovina Pelikán je katalogizována jako IC 5070 a je asi 2000 světelnch let daleko. Abyste ji našli, tak se dívejte na severovýchod od jasné hvězdy Deneb ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Ic5067, Mlhovina Pelikán, Ic5070, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »