Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínání zbytků Tychonovy supernovy

Video Credit: NASA, CXC, GSFC, B. Williams et al.

Která hvězda vytvořila tento obrovský rozpínající se nadýchaný míč? Zde vidíte vůbec první film rozpínání zbytku Tychonovy supernovy, která je výsledkem stelární exploze poprvé zaznamenané před 400 lety slavným astronomem Tycho Brahe. Dvousekundové video je časosběrným kompozitem rentgenových snímků, které pořídila družicová rentgenová observatoř Chandra mezi léty 2000 a 2015, přidaných k základnímu optickému snímku. Rozpínající se mračno plynu je velice horké a mírně odlišné expanzní rychlosti dávají mračnu nadýchaný vzhled. I když hvězda, která supernovu SN 1572 vytvořila, je nejspíš zcela pryč, tak hvězda zvaná Tycho G, která je příliš slabá, než aby se dala zde rozlišit, se považuje za její doprovodnou složku. Pátrání po původci Tychonovy supernovy je zvláště důležité, protože jde o supernovu typu Ia, která je důležitou příčkou v žebříčku vzdáleností, kterou se kalibruje měřítko viditelného vesmíru. Vrchol jasnosti supernovy typu Ia se považuje za dobře prostudovaný, takže jsou velice hodnotné při zkoumání vztahů mezi jasností a vzdáleností ve vzdáleném vesmíru.

Štítky: Video, Tycho, Expansion, Zbytek supernovy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »