Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpadající se vrstvená svědecká hora na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Compilation & Processing : Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo

Co je to za neobvyklý kopeček na Marsu? Vozítko NASA Curiosity při své jízdě po Marsu narazilo na skupinu svědeckých hor, které NASA pojmenovala Murray Buttes. Na obrázku je nedávno sestavená mozaika snímků jedné takové svědecké hory, kolem které vozítko Curiosity při své cestě nahoru na Mt. Sharp nedávno projelo, je to ta z těch vizuálně nejzajímavějších. Asi 15 metrů vysokou horu završují starodávné vrstvy vodních depozit poměrně hustého, ale nyní vyschlého a rozpadajícího se, větry rozfoukávaného pískovce. V dálce je vidět okraj kráteru Gale. Vozítko Curiosity pokračuje v získávání informací o tom, jak se Mars měnil z planety s vlhkými oblastmi příhodnými pro mikrobiální život na suchou, pustou, rezavou krajinu, kterou vidíme dnes.
Poznámka překladatele: Heslo české wikipedie - svědecká hora.

Štítky: Murray Buttes, Mars, Curiosity


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »