Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpadající se vrstvená svědecká hora na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Compilation & Processing : Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo

Co je to za neobvyklý kopeček na Marsu? Vozítko NASA Curiosity při své jízdě po Marsu narazilo na skupinu svědeckých hor, které NASA pojmenovala Murray Buttes. Na obrázku je nedávno sestavená mozaika snímků jedné takové svědecké hory, kolem které vozítko Curiosity při své cestě nahoru na Mt. Sharp nedávno projelo, je to ta z těch vizuálně nejzajímavějších. Asi 15 metrů vysokou horu završují starodávné vrstvy vodních depozit poměrně hustého, ale nyní vyschlého a rozpadajícího se, větry rozfoukávaného pískovce. V dálce je vidět okraj kráteru Gale. Vozítko Curiosity pokračuje v získávání informací o tom, jak se Mars měnil z planety s vlhkými oblastmi příhodnými pro mikrobiální život na suchou, pustou, rezavou krajinu, kterou vidíme dnes.
Poznámka překladatele: Heslo české wikipedie - svědecká hora.

Štítky: Murray Buttes, Mars, Curiosity


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »