Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity u Murray Buttes na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co to neobvyklého ční na Marsu? Jak robotické vozítko NASA Curiosity pokračuje při své jízdě po Marsu, tak se nyní začíná přibližovat ke svědeckým horám (buttes) Murray Buttes. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku dokola 360 stupňů, který byl tento měsíc pořízen v kráteru Gale, je před ním vidět několik 15 metrů vysokých svědeckých hor. Tyto svědecké hory se považují za podobné svědeckým horám na Zemi v tom, že je pokrývá hustší hornina, která je poměrně odolná vůči erozi. Ve středu snímku je "rameno" a "ruka" Curiosity, které se používají ke zkoumání kamenů z blízka, vrtání do země a odběru vzorků. Vozítko Curiosity dosáhlo svého výročí čtyř let na Marsu a bylo mu povoleno další dva roky zkoumat svahy Mount Sharp, což je vrchol, který je ten vzdálený světlý útvar zcela vlevo.
Poznámka překladatele: Heslo české wikipedie - svědecká hora.

Interaktivní pohled: 360° verze snímku na YouTube s nakláněním a naklápěním.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Murray Buttes


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »