Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trifid, Laguna a Mars

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Jasné mlhoviny a hvězdokupy v tomto 5 stupňů širokém zorném poli jsou populárními zastávkami na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a hustými poli hvězd centrální Mléčné dráhy. Vlevo nahoře je barevná mlhovina M20 Trifid a ve středu je rozsáhlá mlhovina M8 Laguna, které obě v 18. století katalogizoval francouzský astronom Charles Messier. Obě mlhoviny jsou dobře známé jako hvězdotvorné oblasti asi 5000 světelných let daleko. Ta jasná žlutá hvězda na spojnici M8 a M20 vpravo dole je ve skutečnosti Mars vzdálený pouhých 8,8 světelných minut, který zrovna prochází tímto zorným polem. Tato vzdálenost se téměř shoduje s 1 astronomickou jednotkou, neboli se vzdáleností Země Slunce. Mars je na snímku přeexponovaný a podprory zrcátka dalekohledu vytvářejí viditelné difrakční paprsky. Mars je pochopitelně dávno známý tulák pozemskou noční oblohou.

Štítky: Mars, M8, M20, M21


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »