Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková mračna v M33

Uznání a copyright: Danilo Pivato, Gimmi Ratto

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než obvyklý podíl zářícího vodíku. M33 je významným členem místní skupiny galaxií, je též známá jako Galaxie v Trojúhelníku a nachází se ve vzdálenosti asi 3 milióny světelných let. Na tomto teleskopickém portrétu je vidět vnitřních zhruba 30 000 světelných let, které zvýrazňují červená mračna ionizovaného vodíku, neboli HII oblasti. Obří HII oblasti v M33, které se nacházejí podél spirálních ramen vinoucích se až k jádru, jsou jedny z největších známých hvězdných porodnic, kde vznikají hmotné hvězdy s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze svítivých hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a tak vytváří charakteristickou červenou záři. Tento obrázek vznikl kombinací širokopásmových barevných dat s úzkopásmovými daty pořízenými přes H-alfa filtr. H-alfa filtr propouští světlo pouze z nejsilnější viditelné emisní čáry vodíku.

Štítky: M33, Ngc 598, H alpha, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »