Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková mračna v M33

Uznání a copyright: Danilo Pivato, Gimmi Ratto

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než obvyklý podíl zářícího vodíku. M33 je významným členem místní skupiny galaxií, je též známá jako Galaxie v Trojúhelníku a nachází se ve vzdálenosti asi 3 milióny světelných let. Na tomto teleskopickém portrétu je vidět vnitřních zhruba 30 000 světelných let, které zvýrazňují červená mračna ionizovaného vodíku, neboli HII oblasti. Obří HII oblasti v M33, které se nacházejí podél spirálních ramen vinoucích se až k jádru, jsou jedny z největších známých hvězdných porodnic, kde vznikají hmotné hvězdy s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze svítivých hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a tak vytváří charakteristickou červenou záři. Tento obrázek vznikl kombinací širokopásmových barevných dat s úzkopásmovými daty pořízenými přes H-alfa filtr. H-alfa filtr propouští světlo pouze z nejsilnější viditelné emisní čáry vodíku.

Štítky: M33, Ngc 598, H alpha, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »