Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Merkur a radioteleskop za úsvitu

Uznání a copyright: Pierluigi Giacobazzi

Merkur byl 29. září tak daleko od Slunce, jak jen tato nejvnitřnější planeta poblíž maximální elongace na pozemské obloze může být a o svítání se dělil s Měsícem. Na malebné scéně se k prchavému Merkuru přidal nov v náručí starého měsíce, slunečním světlem ozářený ubývající srpek Měsíc s noční stranou osvětlovanou svitem Země. Pod nimi je italská radioastronomická stanice v Medicině poblíž města Bologna s nízkou řadou antén, která je součástí prvního italského radioteleskopu zvaného Severní kříž a parabolické antény o průměru 32 metrů. Pozorovatelé Měsíce si ovšem 8. října ráno nemusí přivstat. Měsíc bude po západu Slunce vysoko na večerní obloze a bude v jasné první čtvrti příhodné pro Mezinárodní noc pozorování Měsíce.

Štítky: Merkur, Měsíc, Radioteleskop


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »