Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Merkur a radioteleskop za úsvitu

Uznání a copyright: Pierluigi Giacobazzi

Merkur byl 29. září tak daleko od Slunce, jak jen tato nejvnitřnější planeta poblíž maximální elongace na pozemské obloze může být a o svítání se dělil s Měsícem. Na malebné scéně se k prchavému Merkuru přidal nov v náručí starého měsíce, slunečním světlem ozářený ubývající srpek Měsíc s noční stranou osvětlovanou svitem Země. Pod nimi je italská radioastronomická stanice v Medicině poblíž města Bologna s nízkou řadou antén, která je součástí prvního italského radioteleskopu zvaného Severní kříž a parabolické antény o průměru 32 metrů. Pozorovatelé Měsíce si ovšem 8. října ráno nemusí přivstat. Měsíc bude po západu Slunce vysoko na večerní obloze a bude v jasné první čtvrti příhodné pro Mezinárodní noc pozorování Měsíce.

Štítky: Merkur, Měsíc, Radioteleskop


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »