Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polostínové zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Robin Lee

Nezdá se vám tento Měsíc trochu jiný? Přestože jsou vidět nádherné podrobnosti, tak úplněk nejznámější družice Země je právě o něco tmavší, než obvykle, zvláště vlevo nahoře, protože podstupuje polostínové (penumbrální) zatmění. Snímek byl pořízen 16. září z Hong Kongu v Číně, když Měsíc sice překročil část zemského stínu, ale ne tu nejtmavší, kde Země zakrývá celé Slunce. Zatmění Měsíce nastává pouze za úplňku a mnozí lidé tento úplněk znají jako sklizňový podle jeho blízkosti ke sklizni na severní polokouli. Příští úplněk nastane tuto neděli. Některé kultury nadcházející úplněk označují jako úplněk padajícího listí podle jeho blízkosti k podzimu na severní polokouli. Druhý úplněk ve stejném měsíci se někdy nazývá modrý úplněk; ovšem tento měsíc nastane také vzácný druhý nov, který někteří lidé nazývají černý nov.

Stáhněte si zdarma (včetně pojmenovaných měsíců): Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Úplněk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »