Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stěna tvoření hvězd v Labuti

Uznání a copyright: Sara Wager

Hvězdy někdy vznikají ve stěnách, v jasných stěnách mezihvězdného plynu. Na tomto velice živém pohledu hvězdy vznikají v emisním hřebenu ve tvaru písmene W, který je znám jako Stěna v Labuti. Kosmický hřeben měří asi 20 světelných let a je součástí větší emisní mlhoviny se zřetelnými obrysy, které se říká Severní Amerika. Mozaika snímků vznikla s využitím úzkopásmových obrazových dat, která zvýrazňují výmluvnou červenou záři ionizovaných atomů vodíku po rekombinaci s elektrony a sleduje ionizační frontu s jemnými tmavými prachovými útvary v siluetě. Tyto tmavé útvary v zorném poli jsou mračna chladného plynu a prachu, nejspíše s uvnitř vznikajícími hvězdami, které opracovala energetická radiace z mladých, žhavých, hmotných hvězd v této oblasti. Samotná mlhovina Severní Amerika, nebo též NGC 7000, je asi 1500 světelných let daleko.

Štítky: Cygnus wall, Mlhovina Severní Amerika, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »