Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stěna tvoření hvězd v Labuti

Uznání a copyright: Sara Wager

Hvězdy někdy vznikají ve stěnách, v jasných stěnách mezihvězdného plynu. Na tomto velice živém pohledu hvězdy vznikají v emisním hřebenu ve tvaru písmene W, který je znám jako Stěna v Labuti. Kosmický hřeben měří asi 20 světelných let a je součástí větší emisní mlhoviny se zřetelnými obrysy, které se říká Severní Amerika. Mozaika snímků vznikla s využitím úzkopásmových obrazových dat, která zvýrazňují výmluvnou červenou záři ionizovaných atomů vodíku po rekombinaci s elektrony a sleduje ionizační frontu s jemnými tmavými prachovými útvary v siluetě. Tyto tmavé útvary v zorném poli jsou mračna chladného plynu a prachu, nejspíše s uvnitř vznikajícími hvězdami, které opracovala energetická radiace z mladých, žhavých, hmotných hvězd v této oblasti. Samotná mlhovina Severní Amerika, nebo též NGC 7000, je asi 1500 světelných let daleko.

Štítky: Cygnus wall, Mlhovina Severní Amerika, Star-formation


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »