Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větry na Zemi

Uznání a copyright: Cameron Beccario, earth.nullschool.net;
Data & Processing (abridged): GFS & US National Weather Service (NOAA); GEOS-5 & Goddard Space Flight Center (NASA)

Odkud vítr vane? To můžete říci podle této mapy a ještě mnohem více, ať se jedná o kterékoliv místo na Zemi. Dynamická mapa zobrazuje předpovědi ze superpočítače na základě mnoha zdrojů globálních družicových dat, které se aktualizují každé tři hodiny. Jasné víry obvykle znamenají systémy nízkého tlaku vzduchu s vysokými rychlostmi větru, včetně dramatických cyklonů, hurikánů a tajfunů. I když zde můžete se zeměkoulí interaktivně otáčet, tak plnou interaktivitu, včetně zvětšování a zmenšování, získáte po kliknutí na slovo "earth" vlevo dole, nebo když svůj prohlížeč nasměrujete přímo na https://earth.nullschool.net. Řídící panel "earth" dále umožňuje zobrazit mapy teploty, vlhkosti, tlaku, srážek a oxidu uhličitého, nebo dokonce přepnout na rychlosti výškových větrů či oceánských proudů. V obdobích rychlých změn mohou být zobrazované mapy zastaralé nebo nepřesné.

Aktuality: Zpravodajství NASA o hurikánu Matthew.

Štítky: Mapa, Větry, Země


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »