Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větry na Zemi

Uznání a copyright: Cameron Beccario, earth.nullschool.net;
Data & Processing (abridged): GFS & US National Weather Service (NOAA); GEOS-5 & Goddard Space Flight Center (NASA)

Odkud vítr vane? To můžete říci podle této mapy a ještě mnohem více, ať se jedná o kterékoliv místo na Zemi. Dynamická mapa zobrazuje předpovědi ze superpočítače na základě mnoha zdrojů globálních družicových dat, které se aktualizují každé tři hodiny. Jasné víry obvykle znamenají systémy nízkého tlaku vzduchu s vysokými rychlostmi větru, včetně dramatických cyklonů, hurikánů a tajfunů. I když zde můžete se zeměkoulí interaktivně otáčet, tak plnou interaktivitu, včetně zvětšování a zmenšování, získáte po kliknutí na slovo "earth" vlevo dole, nebo když svůj prohlížeč nasměrujete přímo na https://earth.nullschool.net. Řídící panel "earth" dále umožňuje zobrazit mapy teploty, vlhkosti, tlaku, srážek a oxidu uhličitého, nebo dokonce přepnout na rychlosti výškových větrů či oceánských proudů. V obdobích rychlých změn mohou být zobrazované mapy zastaralé nebo nepřesné.

Aktuality: Zpravodajství NASA o hurikánu Matthew.

Štítky: Mapa, Větry, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »