Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Housenkový Měsíc

Uznání a copyright: Joerg Kopplin

Těsně po sobě jdoucí série postupných expozic je kombinovaná do kompozitního obrazu úplňku, který se pomalu plíží oblohou. Série sleduje z Německa Měsíc 25. dubna, jak prochází stínem Země při částečném zatmění, začíná vpravo nahoře v 19:42 UT a končí v 22:14 UT. Nahoře se Měsíc jen trochu o otře o jižní okraj tmavého centrálního stínu Země, neboli o umbru. Je ovšem také zřejmý pokles jasnosti lunárního disku v tmavší části vnější oblasti stínu, v penumbře. Podél článků lunární housenky je dobře vidět poměrná velikost a tvar oblastí zemského stínu a Měsíce. Nicméně očima je téměř nemožné sledovat penumbrální zatmění, kdy úplněk prochází pouze slabým vnějším penumbrálním stínem, což nastane 25. května.

Štítky: Umbra, Penumbra, Partial lunar eclipse


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »