Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie z náhorní plošiny

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Na pohledu z planety Země vychází nad náhorní plošinou Atacama v severní Chile centrální výduť naší Mléčné dráhy. Podivná krása pustiny ve výšce 4500 metrů by mohla náležet nějaké jiné planetě. Vedle bělavých solných plochých pláží v oblasti Salar de Aguas Calientes jsou i červenohnědé a žluté sirnaté pruhy. V dálce se u argentinské hranice do výše 5700 metrů tyčí stratovulkán Lastarria. Na jasné tmavé obloze nahoře hvězdy, mlhoviny a mračna kosmického prachu v Mléčné dráze odrážejí barvy náhorní plošiny (altiplano) v noci. U obzoru přes slabé zelenkavé světélkování vzduchu září Velké a Malé Magellanovo mračno a obě mračna tak pohled rozšiřují i do mimogalaktického prostoru.

Štítky: Mléčná dráha, Magellanic clouds, Lmc, Smc


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

Notoricky známá galaxie v Andromédě přes menší dalekohled SW 80/600ED a modifikovanou starou zrcadlovkou Canon 1100D.

Další informace »