Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie z náhorní plošiny

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Na pohledu z planety Země vychází nad náhorní plošinou Atacama v severní Chile centrální výduť naší Mléčné dráhy. Podivná krása pustiny ve výšce 4500 metrů by mohla náležet nějaké jiné planetě. Vedle bělavých solných plochých pláží v oblasti Salar de Aguas Calientes jsou i červenohnědé a žluté sirnaté pruhy. V dálce se u argentinské hranice do výše 5700 metrů tyčí stratovulkán Lastarria. Na jasné tmavé obloze nahoře hvězdy, mlhoviny a mračna kosmického prachu v Mléčné dráze odrážejí barvy náhorní plošiny (altiplano) v noci. U obzoru přes slabé zelenkavé světélkování vzduchu září Velké a Malé Magellanovo mračno a obě mračna tak pohled rozšiřují i do mimogalaktického prostoru.

Štítky: Mléčná dráha, Magellanic clouds, Lmc, Smc


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »