Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie z náhorní plošiny

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Na pohledu z planety Země vychází nad náhorní plošinou Atacama v severní Chile centrální výduť naší Mléčné dráhy. Podivná krása pustiny ve výšce 4500 metrů by mohla náležet nějaké jiné planetě. Vedle bělavých solných plochých pláží v oblasti Salar de Aguas Calientes jsou i červenohnědé a žluté sirnaté pruhy. V dálce se u argentinské hranice do výše 5700 metrů tyčí stratovulkán Lastarria. Na jasné tmavé obloze nahoře hvězdy, mlhoviny a mračna kosmického prachu v Mléčné dráze odrážejí barvy náhorní plošiny (altiplano) v noci. U obzoru přes slabé zelenkavé světélkování vzduchu září Velké a Malé Magellanovo mračno a obě mračna tak pohled rozšiřují i do mimogalaktického prostoru.

Štítky: Mléčná dráha, Magellanic clouds, Lmc, Smc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »