Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Josep Drudis

Je to největší a nejsložitější hvězdotvorná oblast v celém galaktickém sousedství. Oblast pavoučího vzhledu je zodpovědná za svůj populární název mlhovina Tarantule a nachází se v malé satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, ve Velkém Magellanově mračnu. Tato Tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela ve vzdálenosti nejbližší hvězdné porodnice mlhoviny Orion v Mléčné dráze, tedy pouze 1500 světelných let daleko, tak by na obloze pokrývala přes 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku jsou v barvách emitovaných především vodíkem a kyslíkem vidět spletité podrobnosti. Hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje jednu z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd a která je vidět v modré barvě ve středu snímku, obklopují protáhlé nohy mlhoviny Tarantule. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není zas tak překvapivé, že se kosmická Tarantule také nachází poblíž místa nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Tarantula nebula, NGC 2070, Star-formation


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »