Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Josep Drudis

Je to největší a nejsložitější hvězdotvorná oblast v celém galaktickém sousedství. Oblast pavoučího vzhledu je zodpovědná za svůj populární název mlhovina Tarantule a nachází se v malé satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, ve Velkém Magellanově mračnu. Tato Tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela ve vzdálenosti nejbližší hvězdné porodnice mlhoviny Orion v Mléčné dráze, tedy pouze 1500 světelných let daleko, tak by na obloze pokrývala přes 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku jsou v barvách emitovaných především vodíkem a kyslíkem vidět spletité podrobnosti. Hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje jednu z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd a která je vidět v modré barvě ve středu snímku, obklopují protáhlé nohy mlhoviny Tarantule. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není zas tak překvapivé, že se kosmická Tarantule také nachází poblíž místa nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Tarantula nebula, NGC 2070, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »