Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: Slunečnice z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

M63, neboli galaxie Slunečnice, je jednou z nejjasnějších spirálních galaxií, které jsou vidět na severní obloze. M63 je též katalogizovaná jako NGC 5055 a lze ji najít i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět střed M63 spolu s dlouhými vinutými spirálními rameny zářícími modrou barvou od jasných modrých hvězd, červenou z emisních mlhovin z ionizovaného vodíku a s četnými tmavými prachovými filamenty. M63 gravitačně interaguje s M51 (Vírovou galaxií) a s několika menšími galaxiemi. Světlu to k nám z M63 trvá asi 35 miliónů let a k přeletu celé spirální galaxie světlo potřebuje asi 60 000 let. Hvězdy ve vnějších oblastech galaxie Slunečnice rotují kolem centra tak rychle, že když uvážíme hmotu, kterou vidíme a předpokládáme normální gravitaci, tak by měly odlétnout do vesmíru. Skutečnost, že tyto hvězdy zůstávají, ukazuje na přítomnost jistého druhu neviditelné, gravitačně působící temné hmoty.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Slunečnice, M63


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »