Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: Slunečnice z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

M63, neboli galaxie Slunečnice, je jednou z nejjasnějších spirálních galaxií, které jsou vidět na severní obloze. M63 je též katalogizovaná jako NGC 5055 a lze ji najít i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět střed M63 spolu s dlouhými vinutými spirálními rameny zářícími modrou barvou od jasných modrých hvězd, červenou z emisních mlhovin z ionizovaného vodíku a s četnými tmavými prachovými filamenty. M63 gravitačně interaguje s M51 (Vírovou galaxií) a s několika menšími galaxiemi. Světlu to k nám z M63 trvá asi 35 miliónů let a k přeletu celé spirální galaxie světlo potřebuje asi 60 000 let. Hvězdy ve vnějších oblastech galaxie Slunečnice rotují kolem centra tak rychle, že když uvážíme hmotu, kterou vidíme a předpokládáme normální gravitaci, tak by měly odlétnout do vesmíru. Skutečnost, že tyto hvězdy zůstávají, ukazuje na přítomnost jistého druhu neviditelné, gravitačně působící temné hmoty.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Slunečnice, M63


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »