Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: Slunečnice z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

M63, neboli galaxie Slunečnice, je jednou z nejjasnějších spirálních galaxií, které jsou vidět na severní obloze. M63 je též katalogizovaná jako NGC 5055 a lze ji najít i malým dalekohledem v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět střed M63 spolu s dlouhými vinutými spirálními rameny zářícími modrou barvou od jasných modrých hvězd, červenou z emisních mlhovin z ionizovaného vodíku a s četnými tmavými prachovými filamenty. M63 gravitačně interaguje s M51 (Vírovou galaxií) a s několika menšími galaxiemi. Světlu to k nám z M63 trvá asi 35 miliónů let a k přeletu celé spirální galaxie světlo potřebuje asi 60 000 let. Hvězdy ve vnějších oblastech galaxie Slunečnice rotují kolem centra tak rychle, že když uvážíme hmotu, kterou vidíme a předpokládáme normální gravitaci, tak by měly odlétnout do vesmíru. Skutečnost, že tyto hvězdy zůstávají, ukazuje na přítomnost jistého druhu neviditelné, gravitačně působící temné hmoty.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Slunečnice, M63


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »