Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká trhlina u středu Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Přes 100 teleskopických snímků, které tvoří tuto úžasnou vertikální mozaiku, zabírá na noční obloze asi 50 stupňů. Sledují část Velké trhliny, tmavé řeky prachu a molekulárního plynu, která se táhne podél roviny naší Galaxie Mléčné dráhy. Začíná nahoře u středu a pokračuje směrem dolů k jasným hvězdám v souhvězdí Orla (Aquila), Ocas hada (Serpens Cauda) a Štítu (Scutum), kde můžete sledovat galaktický rovník. Dole je ve Střelci (Sagittarius) střed Mléčné dráhy. Na té cestě najdete mnoho neprůhledných temných mlhovin, které jsou stovky světelných let daleko lemované pásy světla hvězd Mléčné dráhy a výmluvnou červenou září hvězdotvorných oblastí. Za pozornost stojí Messierovy objekty včetně Orlí mlhoviny (M16) a Mlhoviny Omega (M17), Hvězdného mračna ve Střelci (M24), krásného Trifidu (M20) a hluboké Laguny (M8).
Oprava: Na správný překlad souhvězdí Ocas hada upozornil Marek Biely.

Štítky: Prach, Ic1590, Ngc281, Pacman nebula, Star-formation


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »