Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf VIP parkovacího místa Apolla 17

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si červenomodré brýle a podívejte se na tuto scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci ve stereu. Na barevném anaglyfu je vidět podrobný 3D pohled na lunární rover Apolla 17 v popředí a za ním je lunární modul a vzdálenější měsíční hory. A jelikož se celý svět mohl dívat na vzlet lunárního modulu z televizní kamery roveru, tak se tomuto parkovacímu místu také říkalo VIP místo. Astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili na Měsíci v prosinci 1972 asi 75 hodin, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim obíhal nad hlavami. Posádka se vrátila se 110 kilogramy vzorků hornin, což je více než z kteréhokoliv jiného místa přistání. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Apollo 17, Lunar rover, Lunární modul


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »