Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráno, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Za tohoto listopadového rána vychází na poklidné obloze před východem nad národním parkem Amboseli na planetě Zemi starý srpek Měsíce a Jitřenka. Poloha Slunce se i tak dá pod větvemi akácií nad Keňkým obzorem snadno určit. Vyznačuje ji jemné sbíhání světla a stínu na úsvitové obloze. Jedná se o krepuskulární paprsky, paprsky slunečního světla v teplých barvách, které ohraničují stíny vrhané mračny poblíž obzoru, které nejsou vidět. Stíny mračen jsou téměř rovnoběžné, ale díky perspektivě se v dálce sbíhají.

Štítky: Měsíc, Venuše, Crepuscular rays


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »