Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Verona Rupes: Nejvyšší známý útes ve Sluneční soustavě

Uznání: Voyager 2, NASA

Dokázali byste skočit z nejvyššího útesu ve Sluneční soustavě? Zřejmě ano. Verona Rupes na Uranově měsíci Miranda je útes s odhadovanou hloubkou 20 kilometrů, což je desetinásobek nejhlubšího Grand kaňonu na Zemi. Vzhledem k nízké gravitaci na Mirandě by pád vzrušení hledajícího dobrodruha z vrcholu trval 12 minut a dole by dosáhnul rychlosti závodního auta, asi 200 kilometrů za hodinu. I tak by dal pád s dobrým ochranným airbagem přežít. Na snímku je vidět Verona Rupes, který pořídila kosmická sonda Voyager 2 při svém průletu v roce 1986. Jak tak obrovský útes vznikl zůstává neznámé, ale mož ná to souvisí s nějakým velkým impaktem nebo tektonickým pohybem povrchu.

Štítky: Uran, Miranda, Cliff


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »