Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 240: Most mezi spirálními galaxiemi z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing & Copyright: Chris Kotsiopoulos

Proč je mezi těmito dvěma spirálními galaxiemi most? Most z plynu a hvězd poskytuje silný důkaz, že tyto dva nesmírné systémy prošly blízko jeden druhého a zakusily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dohromady mají označení Arp 240, ale jednotlivě se označují NGC 5257 a NGC 5258, přičemž počítačové modelování a stáří hvězd ukazují na to, že obě galaxie dokončily první průlet jedné kolem druhé teprve před 250 milióny let. Gravitační slapy nejen že vytáhly hmotu, ale plyn stačily natolik, že v obou galaxiích vyvolaly vznik hvězd a mezi nimi neobvyklý most. Slučování galaxií se považuje za běžné a Arp 240 představuje snímek krátkého stupně nevyhnutelného procesu. Pár Arp 240 je asi 300 miliónů světelných let daleko a lze ho spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo). Opakované blízké průchody nakonec vyústí do sloučení za vzniku jediné kombinované galaxie.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2017 se snímky NASA.

Štítky: Arp 240, Spirální galaxie, Hubble


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »