Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Mimasu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Cokoliv co Mimas zasáhlo, tak ho skoro rozbilo. To co zůstalo je jeden z největších impaktních kráterů na jednom z nejmenších Saturnových měsíčků. Kráter pojmenovaný Herschel, podle objevitele Mimase v roce 1789 Siru Williamu Herschelovi, má asi 130 kilometrů a je vidět nahoře v ostrém světle na svém terminátoru. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci dostatečnou pouze k vytvoření kulového tělesa, ale ještě slabou, takže umožňuje vytvoření tak velkých povrchových útvarů. Mimas tvoří především voda s rozptýlenou horninou, takže se dá dost dobře popsat jako špinavá sněhová koule. Obrázek nahoře pořídila při svém průletu v lednu 2005 kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Mimas, Kráter


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »