Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad vrakem

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata)

Co se té lodi stalo? Ke dnu ji poslala ohromná bouře, která v roce 2002 udeřila na pobřeží Argentiny. Opuštěná loď na snímku zvaná Naufragio del Chubasco se potopila u téměř opuštěného městečka Cabo Raso (počet obyvatel: 1). Rezavějící loď je sice malebným, ale chmurným popředím krásné oblohy nahoře. Oblohu korunuje vznešený oblouk naší Mléčné dráhy a jsou na ní galaxie včetně Velkého a Malého Magellanova mračna a hvězdy jako Canopus a Altair, planety Mars a Neptun a mlhoviny jako Laguna, mlhovina v Lodní zádi a Uhelný pytel. Celou mozaiku tvoří přes 80 snímků pořízených počátkem září. Můžete se podívat i na 360-ti stupňovou interaktivní panoramatickou verzi tohoto snímku. Dobrodružný astrofotograf hlásí, že nejhorší na pořizování snímku nebyla opuštěná loď, ale neobvykle velký výskyt černých chlupatých housenek.

Štítky: Vrak lodi, Mléčná dráha, Argentina, Mouse over


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »