Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad vrakem

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata)

Co se té lodi stalo? Ke dnu ji poslala ohromná bouře, která v roce 2002 udeřila na pobřeží Argentiny. Opuštěná loď na snímku zvaná Naufragio del Chubasco se potopila u téměř opuštěného městečka Cabo Raso (počet obyvatel: 1). Rezavějící loď je sice malebným, ale chmurným popředím krásné oblohy nahoře. Oblohu korunuje vznešený oblouk naší Mléčné dráhy a jsou na ní galaxie včetně Velkého a Malého Magellanova mračna a hvězdy jako Canopus a Altair, planety Mars a Neptun a mlhoviny jako Laguna, mlhovina v Lodní zádi a Uhelný pytel. Celou mozaiku tvoří přes 80 snímků pořízených počátkem září. Můžete se podívat i na 360-ti stupňovou interaktivní panoramatickou verzi tohoto snímku. Dobrodružný astrofotograf hlásí, že nejhorší na pořizování snímku nebyla opuštěná loď, ale neobvykle velký výskyt černých chlupatých housenek.

Štítky: Vrak lodi, Mléčná dráha, Argentina, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »