Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Mlhovinu Planoucí hvězda na této kosmické scéně rozsvěcuje prchající hvězda. Mračna plápolajícího mezihvězdného plynu a prachu kolem mlhoviny Planoucí hvězda, též známé jako IC 405, se nacházejí asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Vozky (Auriga). Jasná hvězda vlevo nahoře AE Aurigae je hmotná a velice žhavá hvězda typu O, která se rychle pohybuje prostorem, nejspíše ji vymrštila srážka v nějakém vícenásobném systému v okolí mlhoviny v Orionu před miliony let. Nyní se tato vysokorychlostní hvězda nachází blízko IC 405 a svým ionizujícím ultrafialovým zářením pohání viditelnou červenou záři atomů vodíku, ze kterých byly očesány elektrony a pak došlo k rekombinaci. Na prachových filamentech mlhoviny se odráží intenzivní modré hvězdné světlo. Stejně jako všechny ostatní hmotné hvězdy, i AE Aurigae bude žít jen krátce, bouřlivě spálí svoje zásoby paliva pro jaderné slučování a pak vybuchne jako supernova. Barevný teleskopický snímek zabírá v odhadované vzdálenosti k mlhovině Planoucí hvězda asi 5 světelných let.

Štítky: AE Aurigae, Ic405, Flaming Star Nebula, ???


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »