Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vírová galaxie s kometami

Uznání a copyright: José J. Chambó (Cometografia)

Nekometa a jasná spirální galaxie Messier 51 má populární název Vírová galaxie. Můžete ji vidět na snímku z 1. prosince vlevo nahoře, jen kousek od oje Velkého vozu na severní obloze. Zorné pole o rozměru 4 x 2,5 stupně ale také obsahuje dvě komety. Mají sice jiný vzhled, ale obě jsou novými návštěvníky vnitřní Sluneční soustavy a jsou v současnosti slabými teleskopickými objekty, přičemž nejvýše jsou nad severním obzorem ráno za svítání. Vlevo dole je nově objevená kometa NEOWISE (C/2016 U1) s okrouhlou mlhavou komou v zeleném světle dvouatomových molekul uhlíku, které ve slunečním světle fluoreskují. Od prachu v komě a od krátkého ohonu komety Johnson (C/2015 V2) vpravo nahoře se zase sluneční světlo odráží.

Štítky: C/2016u1, M51, C/2015v2


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »