Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oficiální jména hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Dobře známé hvězdy v Orionu a v souhvězdích na celé obloze mají nyní oficiální jména. Mezinárodní astronomická unie (IAU), která je jedinou organizací pověřenou pojmenováním hvězd, letos schválila jména, která již byla běžně užívaná pro 227 jasných hvězd, včetně nejslavnějších hvězd na obloze Sirius, Polaris a Betelgeuse. Na snímku souhvězdí Orion jsou nyní vidět některé z těchto nyní oficiálně pojmenovaných hvězd. Dech beroucí pohled na dobře známé souhvězdí pokrývá asi 30 stupňů, od hlavy k patě (zleva doprava) a ještě dál. Běžně používaná jména všech tří hvězd v pásu Orionu jsou nyní oficiální. Asi 1500 světelných let vzdálená Velká mlhovina v Orionu je nejbližší hvězdotvornou oblastí a zde je vidět vpravo dole od středu. Jsou vidět i slavné mlhoviny včetně Koňské hlavy a Hlavy čarodějnice. Mlhovinu v Orionu a jasné hvězdy lze na obloze snadno spatřit i neozbrojeným okem, ovšem mračna prachu a emise z rozsáhlých oblastí mezihvězdného plynu v tomto na mlhoviny bohatém komplexu jsou příliš slabé a je mnohem obtížnější je zachytit. Na mozaice z širokopásmových teleskopických snímků jsou i další obrazové informace získané přes úzkopásmový H-alfa filtr, který byl použit, aby vynikly všudepřítomné výběžky s excitovanými atomy vodíku, jako je oblouk obrovské Barnardovy smyčky.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1350+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Star names, Nebulas


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »