Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Koloradem

Uznánía copyright: Joe Randall

Dívali jste se někdy s úžasem na bouřku s blesky? Tak se přidejte. Je divné, že nikdo přesně neví, jak blýskání vzniká. Co je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje což způsobuje rychlé elektrické vybití (blesk), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mracích zůstává předmětem výzkumu. Blesk je obyčejně klikatý a rychle zahřívá tenký sloupec vzduchu na trojnásobnou teplotu povrchu Slunce. Výsledná rázová vlna začíná jako nadzvuková a rozpadá se do hlubokého zvuku známého jako hrom. Blesky jsou v mracích běžné při bouřkách a v průměru na Zemi každou sekundu nastává 44 blesků. Obraz z více než 60 snímků zachycuje tok mraků červencové bouře s blesky nad městem Colorado Springs v Koloradu v USA.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mračna, Blesk, Colorado


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »