Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Koloradem

Uznánía copyright: Joe Randall

Dívali jste se někdy s úžasem na bouřku s blesky? Tak se přidejte. Je divné, že nikdo přesně neví, jak blýskání vzniká. Co je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje což způsobuje rychlé elektrické vybití (blesk), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mracích zůstává předmětem výzkumu. Blesk je obyčejně klikatý a rychle zahřívá tenký sloupec vzduchu na trojnásobnou teplotu povrchu Slunce. Výsledná rázová vlna začíná jako nadzvuková a rozpadá se do hlubokého zvuku známého jako hrom. Blesky jsou v mracích běžné při bouřkách a v průměru na Zemi každou sekundu nastává 44 blesků. Obraz z více než 60 snímků zachycuje tok mraků červencové bouře s blesky nad městem Colorado Springs v Koloradu v USA.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mračna, Blesk, Colorado


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »