Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bloop: Tajemný zvuk z hloubi oceánu

Uznání: NOAA, SOSUS

Jak vzniká tento podivný zvuk v pozemském Tichém oceánu? Na obrázku nahoře je vizuální reprezentace hlasitého a neobvyklého zvuku nazvaného bloop, který zachytily v roce 1997 hloubkové podmořské mikrofony. V grafu nahoře je na vodorovné ose čas a na svislé ose se objevuje zvuk a jasnost vyznačuje hlasitost. Ačkoliv jsou bloopy jedny z nejhlasitějších zvuků jakéhokoliv druhu zaznamenaného v pozemských oceánech, tak jejich původ zůstává neznámý. Tento bloop několikrát zvučel u jižního pobřeží Jižní Ameriky a byl slyšitelný 5 000 kilometrů daleko. I když se tento zvuk podobá zvukům vyluzovaným žijícími organismy, tak ani dosti velké modré velryby si nebroukají tak hlasitě. Tyto zvuky vedou k hypotéze, že se v neprozkoumaných temnotách pozemských hlubokých oceánů ukrývají ještě větší formy života. Méně inspirující možností je, že tyto zvuky jsou výsledkem nějakého tření ledovců. Od roku 1997 nebyly žádné další bloopy slyšet, i když jiné hlasité a nevysvětlené zvuky zaznamenány byly.

Štítky: Oceán, Sound, Bloop


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »