Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa mezi ohňostrojem a blesky

Uznání a copyright: Antti Kemppainen

Někdy je nejlepší podívaná na oblohu ve městě. Lidé z australského Perthu se 26. ledna shromáždili na místní pláži, aby se dívali na oblohu ozařovanou zblízka i zdaleka. Nejblíže vybuchovaly ohňostroje na oslavu Dne Austrálie. V dálce zcela vpravo bylo vidět blesky z bouřky. U středu obrázku je mezi mraky vidět nejneobvyklejší pohled ze všech: kometa McNaught. Fotogenická kometa byla tak jasná, že zůstala viditelná dokonce i při hřmění pozemských blesků. Kometa McNaught odlétá od Slunce a slábne, nicméně by měla zůstat viditelná na jižní obloze triedry do konce tohoto měsíce. Obrázek nahoře je fotografické panoráma ze tří snímků digitálně zpracovaných tak, aby se odstranily červené odrazy od vybuchujícího ohňostroje.

Štítky: Blesk, Fireworks, Comet mcnaught


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »