Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad jižním pólem Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Proč je nad jižním pólem Jupiteru zářící ovál? Protože je tam polární záře. Kosmická sonda Juno zachytila tento infračervený snímek jasného aurorárního prstence kolem nejbližší části dráhy svého prvního průletu kolem Jupiteru. Polární záře jsou způsobovány energetickými částicemi ze Slunce, které interagují s magnetickým polem planety, přičemž ovály kolem magnetických pólů jsou zcela běžné. Údaje ze sondy Juno předběžně ukazují, že magnetické pole Jupiteru a polární záře jsou nečekaně silné a složité. Počítačová chyba naneštěstí způsobila, že sonda Juno přešla při svém posledním průletu kolem Jupiteru v září do bezpečného režimu. Tato chyba byla opravena a Juno je připravená ke svému dalšímu průletu nad vrcholy mračen Jupiteru tuto neděli.

Štítky: Polární záře, Jupiter, Juno


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »