Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad jižním pólem Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Proč je nad jižním pólem Jupiteru zářící ovál? Protože je tam polární záře. Kosmická sonda Juno zachytila tento infračervený snímek jasného aurorárního prstence kolem nejbližší části dráhy svého prvního průletu kolem Jupiteru. Polární záře jsou způsobovány energetickými částicemi ze Slunce, které interagují s magnetickým polem planety, přičemž ovály kolem magnetických pólů jsou zcela běžné. Údaje ze sondy Juno předběžně ukazují, že magnetické pole Jupiteru a polární záře jsou nečekaně silné a složité. Počítačová chyba naneštěstí způsobila, že sonda Juno přešla při svém posledním průletu kolem Jupiteru v září do bezpečného režimu. Tato chyba byla opravena a Juno je připravená ke svému dalšímu průletu nad vrcholy mračen Jupiteru tuto neděli.

Štítky: Polární záře, Jupiter, Juno


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »