Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad jižním pólem Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Proč je nad jižním pólem Jupiteru zářící ovál? Protože je tam polární záře. Kosmická sonda Juno zachytila tento infračervený snímek jasného aurorárního prstence kolem nejbližší části dráhy svého prvního průletu kolem Jupiteru. Polární záře jsou způsobovány energetickými částicemi ze Slunce, které interagují s magnetickým polem planety, přičemž ovály kolem magnetických pólů jsou zcela běžné. Údaje ze sondy Juno předběžně ukazují, že magnetické pole Jupiteru a polární záře jsou nečekaně silné a složité. Počítačová chyba naneštěstí způsobila, že sonda Juno přešla při svém posledním průletu kolem Jupiteru v září do bezpečného režimu. Tato chyba byla opravena a Juno je připravená ke svému dalšímu průletu nad vrcholy mračen Jupiteru tuto neděli.

Štítky: Polární záře, Jupiter, Juno


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »