Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4696: Filamenty kolem černé díry

Uznání: NASA, ESA, Hubble, A. Fabian

Co se děje v centru eliptické galaxie NGC 4696? Na nedávno zveřejněném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou vidět do velkých podrobností dlouhé úponky plynu a prachu. Zdá se, že tyto filamenty mají spojení do centrální oblasti galaxie, což je oblast o které se předpokládá, že obsahuje superhmotnou černou díru. Spekuluje se, že tato černá díra pumpuje ven energii, která zahřívá okolní plyn, odtlačuje chladnější filamenty plynu a prachu a brání vzniku hvězd. Magnetickými poli vyvažované filamenty se jeví vytvářet zpětné spirály až nakonec obkružují centrální černou díru. NGC 4696 je největší galaxií v Kupě galaxií v Kentauru, která se nachází asi 150 miliónů světelných let od Země. Na snímku je vidět oblast o rozměru asi 45 000 světelných let.

Štítky: Prachové filamenty, Supermassive black hole, NGC 4696


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »